Energijos taupymo namuose gidas, padėsiantis sumažinti komunalinių paslaugų sąskaitas
Išaugusios komunalinių paslaugų sąskaitos ne vieną privertė ieškoti būdų taupyti. Tam, kad tai daryti būtų lengviau, parengėme pilnavertį taupymo namuose gidą, kuris apima visus kasdienos scenarijus, reikalaujančius elektros, dujų ar vandens.
Bene daugiausiai elektros, dujų ir vandens sunaudojama VIRTUVĖJE, tad verta sužinoti, kokie pokyčiai gali padėti sutaupyti.
Maisto gamyba
- Puodą ar keptuvę kaiskite tik tada, kai maisto produktai paruošti: supjaustyti, išimti iš šaldytuvo, spintelių ir paruošti dėti: kad vos užkaitus dujinę ar elektrinę viryklę, gamybos procesas prasidėtų nieko nelaukus.
- Maisto produktus iš anksto išimkite iš šaldiklio ar kameros, kad iki gaminimo jie pasiektų kambario temperatūrą: taip jie iškeps ar išvirs šiek tiek greičiau.
- Gamindami ant elektrinės kaitlentės, turėkite kaitinimo žiedus atitinkančio dydžio puodus ir keptuves. Kuo didesnis puodo ir žiedo sąlytis, tuo greičiau pasigamins maistas ir sunaudosite mažiau energijos.
- Virkite puodus uždengę, taip jie išlaikys karštį, maistas pasigamins greičiau ir sunaudosite mažiau energijos.
- Likus kelioms minutėms iki virimo ar kepimo pabaigos, išjunkite elektrinę kaitlentę: likusios kaitros pakaks baigti gaminimui.
- Kepdami orkaitėje, be reikalo jos neatidarinėkite, kepimo procesą stebėkite per stiklą. Atidarant orkaitę, temperatūra joje nukrinta ir įrenginys naudoja papildomą energiją didindamas temperatūrą iki reikiamos.
Kavos, arbatos virimas
- Į virdulį pilkite tik tiek vandens, kiek tąkart suvartosite, taip sunaudosite trečdaliu mažiau energijos.
- Įsigykite elektrinį virdulį: jis užverda greičiau.
Indų plovimas indaplovėje
- Indaplovę naudokite tik tuomet, kai pilnai ją pakraunate.
- Išjunkite skalavimo funkciją, jos nereikia, jei prieš dėdami indus į indaplovę nuvalote maisto likučius.
- Išjunkite džiovinimo karštu oru funkciją: ji prailgina indų plovimą pusvalandžiu, todėl naudoja daugiau elektros.
- Indus plaukite ekonominiu režimu. Užtrunka ilgiau, bet energijos sunaudoja mažiau.
Indų plovimas rankomis
- Indus plaukite vandens ir ploviklio prileistoje talpoje, o ne po bėgančiu vandeniu.
- Jei vandenyje nebeliko burbuliukų ir putų, tai nereiškia, kad ploviklis nebeefektyvus ir reikia keisti vandenį.
- Maisto likučius nuo indų pašalinkite prieš dėdami juos į vandenį, taip jis ilgiau išliks švarus.
- Indus skalaukite šaltu, o ne karštu vandeniu.
Šaldytuvas
- Venkite laikyti ilgai atdaras šaldytuvo duris: tai darant, šaldytuve prarandama temperatūra ir šaldytuvas naudoja papildomą energiją reikiamai temperatūrai užtikrinti.
- Šaldytą maistą atšildykite šaldytuve, taip jis naudos mažiau energijos.
- Nedėkite neatšalusio maisto į šaldytuvą, nes karštas ar šiltas maistas aukština šaldytuvo temperatūrą ir įrenginys naudoja daugiau energijos jai sumažinti.
- Periodiškai atitirpinkite šaldytuvą ir šaldiklį, užkirsdami kelią kauptis ledui.
- Kartais nuvalykite dulkes nuo galinės šaldytuvo pusės: ten susikaupusios dulkės trukdo šaldytuvo aušinimuisi.
VONIOS KAMBARYJE daugiausiai naudojame vandens, tačiau svarbu nepamiršti, kad elektros čia taip pat reikia nemažai ir būtent ją galime lengvai taupyti keisdami tam tikrus nedidelius įpročius.
Elektros ir buities prietaisai
- Nepalikite barzdaskutės, plaukų džiovintuvo ir kitų prietaisų elektros lizduose, kai jų nenaudojate: net ir nenaudojami jie siurbia elektrą.
- Atsakingai išjunkite šviesas, kai išeinate iš vonios kambario - dažnai tai pamirštame.
- Skalbimo mašiną naudokite tik tuomet, kai prikaupiate pakankamai skalbinių, kad ji būtų pilna.
- Skalbdami nustatykite žemesnę temperatūrą, skalbyklė naudoja elektrą vandens pašildymui.
- Jei naudojate dviejų laiko zonų skaitiklius, skalbkite vakarais, naktimis ir savaitgaliais, taip bus pigiau.
- Jei naudojate išmaniuosius skaitiklius, išsiaiškinkite, kada elektra pigiausia ir skalbkite būtent tomis valandomis.
- Esant galimybei, džiovinkite drabužius lauke, o ne džiovyklėje: ji naudoja itin daug elektros.
Maudymasis ir prausimasis
- Čiaupą ir dušą atsuktą laikykite tik tada, kai iš tiesų prausiatės: užsukite, kol valotės dantis ar muiluojatės.
- Dažniau rinkitės dušą nei vonią.
- Apribokite buvimo duše laiką.
Kiekvieno namuose yra daug nematomų elektros siurbikų ir miniatiūrinių įpročių, kuriuos turime, bet nepastebime, o atsisakę galėtume sutaupyti elektros ir vandens. Atkreipkite dėmesį į šiuos paprastus patarimus:
- Nepalikite nenaudojamų elektros prietaisų elektros lizduose: Jungtinėje Karalystėje buvo suskaičiuota, kad vidutiniškai vienas namų ūkis gali sutaupyti apie 50-70 eurų per metus, jei įrenginiai nebūtų paliekami elektros lizduose.
- Kad išjunginėti būtų lengviau, arti esančius elektros prietaisus galite sujungti į vieną prailgintuvą ir tiesiog jį išjunginėti vienu paspaudimu, kai prietaisai nėra naudojami.
- Išjunkite šviesas ten, kur nebūnate. Jei turite šviesas lauke, galite įsirengti išmaniuosius laikmačius, kurie nustatytomis valandomis šviesas įjungs ir išjungs už jus.
- Namuose turėkite ne tik pagrindinius kambarių šviestuvus, bet ir mažesnius: jei skaitote knygą vienas kambaryje, nebūtina jungti pagrindinio šviestuvo, galite naudoti mažesnius.
- Pakeiskite lemputes taupiomis, šiuo metu pačios taupiausios yra LED lemputės. Jos kainuoja brangiau, bet sunaudoja 90 proc. mažiau elektros ir tarnauja 25 kartus ilgiau. Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad pakeitus visas lemputes LED lemputėmis, šalies gyventojai sutaupytų iki 20 procentų elektros energijos.
Ką daryti, jei vis tiek neramu dėl būsimų komunalinių paslaugų sąskaitų?
Rinktis „Viena sąskaita“ siūlomą sąskaitos draudimo paslaugą.
Kas yra paslaugų sąskaitos draudimas?
Jeigu negalėsite dirbti dėl ligos, nelaimingo atsitikimo ar praradę darbą ne savo iniciatyva, šis draudimas jus apsaugos nuo rūpesčio, kaip apmokėti sąskaitas, už kurias paprastai atsiskaitote „Viena sąskaita“ paskyroje.
- Netekus nuolatinių pajamų, draudimas galės kas mėnesį, jeigu reikės net iki pusės metų, už jus apmokėti sąskaitas, pateikiamas „Viena sąskaita“ platformoje.
- Mėnesinės draudimo išmokos suma bus apskaičiuojama atsižvelgiant į tai, koks bus šioje paskyroje, prie pasirinkto būsto, apmokėtų 3 mėnesių sąskaitų vidurkis.
- Sąskaitas už jus draudimas apmokės tais atvejais, kai būsite nedirbę dėl ligos, nelaimingo atsitikimo ar prarasto darbo ilgiau nei 30 dienų.
- Sumos, kurią už jūsų sąskaitas sumokės draudimas, jums nereikės grąžinti net ir tuomet, kai aplinkybės pasitaisys.
Šis draudimas galės padengti iki šešių mėnesių sąskaitas, kurias tiekėjai pateikia „Viena sąskaita“ platformoje. Kompensuojama vienos mėnesio sąskaitos suma – iki 250 Eurų.