Konsultantas neprisijungęs

Klauskite!

Nesidrovėkite klausti ar prašyti pagalbos – padėsime kiek galėdami! Esame pasiekiami darbo dienomis nuo 8:00 iki 18:00.

Konsultantas prisijungęs

Ar žinai?

Kompensacija už šildymą ir mokėjimų atidėjimas: kas ir kaip gali tuo pasinaudoti?

2022-01-24

Šildymo kainos Lietuvoje auga, o jų kritimo ekspertai neprognozuoja. Tai kelia nerimą daugeliui, nes ne visi žino apie galimybę pasinaudoti valstybės teikiamu šildymo sąskaitų kompensavimu ar mokėjimų atidėjimu. Kas gali pasinaudoti šiomis galimybėmis, kad komunaliniai mokesčiai netaptų didele našta, ir kaip palengvinti šildymo sąskaitų kuriamą finansinę naštą?

Kas gali gauti kompensaciją?

Jeigu mokesčių mokėjimas internetu jums yra įprasta veikla, tai ir informaciją, ar galite gauti kompensaciją, verta pasitikrinti interneto svetainėje www.spis.lt. Paspaudę šią nuorodą ir suvedę informaciją apie savo būstą, gaunamas pajamas bei išlaidas, greitai ir nesudėtingai sužinosite, ar verta teikti prašymą kompensacijai gauti. Kompensacija skaičiuojama įvertinant kartu gyvenančių šeimos narių skaičių, naudingą būsto plotą, gaunamas pajamas bei išlaidas.

Svarbu žinoti, kad kompensacija gali būti gaunama nepriklausomai nuo šildymo būdo: tai reiškia, kad tiek būstą šildant centralizuotai, tiek kuru (dujomis, malkomis, anglimi ir pan.) galima kreiptis valstybės pagalbos.

Prašymą kompensacijai gauti užpildyti galite toje pačioje svetainėje www.spis.lt.

Kompensacijos negavus – galimybė atidėti mokėjimą

Jei jūsų gaunamos pajamos yra per didelės ir minėtos skaičiuoklės duomenimis kompensacija jums nepriklauso, pasidomėkite, gal ir jūsų mieste yra kitas būdas sumokėti už šildymo sąskaitas kiek mažiau.

Pavyzdžiui, Vilniaus šilumos tinklai Vilniaus gyventojams siūlo atidėti 2021-2022 metų šildymo sąskaitų mokėjimus. Tai reiškia, kad mokamos sąskaitos už šilumą suma šį sezoną būtų ne didesnė nei 35 proc., lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu. Likusi dalis sumokama lygiomis dalimis pasibaigus šildymo sezonui per pasirinktą terminą. Ši galimybė nebus taikoma automatiškai, todėl gyventojai turi patys nuspręsti, ar nori priemone naudotis. Daugiau apie tai sužinoti galite čia .

Svarbu žinoti, kad kiekvienas šilumos tiekėjas pasirenka, ar leisti savo klientams mokėjimus atidėti. Tad jei gyvenate ne Vilniuje, prieš ruošiantis apmokėti sąskaitas internetu, vertėtų apsilankyti savo šilumos tiekėjo svetainėje ir išsiaiškinti, ar mokėjimų atidėjimas yra galimas.

Kodėl brangsta šildymas?

Visoje Lietuvoje, lyginant su pernai metais, šildymo kainos kilo net iki 2,5 karto. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, iš penkių didžiųjų miestų daugiausiai už šildymą moka Vilniaus, mažiausiai – Panevėžio gyventojai.

Viena pagrindinių šildymo kainos augimo priežasčių – sparčiai brangstantis kuras. Pagal VERT pateiktą informaciją, kuras šilumos kainoje sudaro daugiau nei 60%, tad ji labiausiai kilo tuose miestuose, kuriuose šilumai naudojamos gamtinės dujos. Prognozuojama, kad ateityje šildymo sąskaitas gali sumažinti vietinio biokuro bei atsinaujinančios energetikos išteklių platesnis panaudojimas šilumos gamybos procese, tačiau vargu ar komunaliniai mokesčiai pigs artimiausiu metu.

Valstybė, suprasdama dėl šilumos brangimo vis augančią gyventojų finansinę naštą, gerokai didina kompensacijų gavėjų gretas. Nuo šių metų kompensacijų už šildymą iš viso sulauks apie 110 tūkstančių gyventojų. Be to, 2-3 kartus didėja valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis. Šiam tikslui valstybė papildomai skirs beveik 16 mln. eurų.